Będą unijne pieniądze na Nową Hutę Przyszłości

fot. Nowa Huta Przyszłości
Nowa Huta Przyszłości na dobrych torach? Jest pozytywna decyzja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska miała wątpliwości co do finansowania zadania dotyczącego Nowej Huty Przyszłości. Jednak w piątek rano zostały one rozwiane. Urzędnicy przyjęli do wiadomości, że prace związane z projektem nie wiążą się z niedozwoloną pomocą publiczną.

Dzięki temu dofinansowanie tego przedsięwzięcia odbywać się będzie na korzystnych warunkach. Ze środków unijnych na ten cel może zostać przeznaczone blisko 59 z 85 mln złotych, które są potrzebne na realizacje projektu.

– Przyszłość gospodarcza nie tylko Nowej Huty czy Krakowa, ale całego regionu leży na wschodzie miasta. Ten projekt to koło zamachowe dla całej gospodarki, ale również aktywności obywatelskiej – stwierdza Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Urynowicz tłumaczy, że teraz czas na zerwanie starej umowy ze spółką zajmującą się projektem, a następnie aktualizacją wnioski o dofinansowanie zadania i na końcu jak najszybsze podpisanie nowej umowy. – Podpisać możemy ją już na przełomie kwietnia i maja – dodaje wicemarszałek.

Polityk stwierdza, że dość już czekania na konkrety i czas działać. – Czekamy na to od wielu lat. To skomplikowany projekt i mimo wszystko trudno wskazać jeden powód opóźnień. Teraz udało się pokonać przeszkodę związaną z finansami – uważa Tomasz Urynowicz.

– Wprowadzamy projekt na dobre tory – dodaje Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa.

W planach

Na papierze projekt wygląda imponująco. 40-hektarowy obszar został podzielony na trzy strefy. W każdej z nich ma się znaleźć odpowiednia infrastruktura techniczna i drogowa, mała architektura i zieleń.

Założenia są takie, że w Strefie Aktywności Gospodarczej zostanie wydzielonych 47 parceli inwestycyjnych, które zostaną udostępnione 50 firmom. Plany zakładają, że przedsiębiorstwa te mogą zatrudnić około 200 osób do 2026 roku.

W Nowej Hucie Przyszłości, a konkretnie w Branicach ma powstać też park naukowo-technologiczny. W okolicach Ruszczy zbudowane zostanie centrum logistyczno-przemysłowe. Pomysł zakłada też stworzenie centrum rekreacji w Przylasku Rusieckim oraz Błonia 2.0, gdzie mają odbywać się największe plenerowe imprezy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus