"Markiza" czeka, by zaświecić pełnym blaskiem

"Markiza" znów zaświeci pełnym blaskiem? fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Słynna „Markiza” znów oświetli plac Centralny pełnym blaskiem? Krakowskie Biuro Festiwalowe deklaruje, że zajmie się naprawą neonu.

Niegdyś Nową Hutę nazywano „miastem neonów”, a rozświetlone nimi ulice były wizytówką Nowej Huty. Jedną z nich był neon cukierni „Markiza”na rogu placu Centralnego i os. Centrum A.

– To niestety w dużej mierze dziś jedynie wspomnienie. A szkoda, bo neon to znak rozpoznawczy dzielnicy i piękny element zdobiący zabytkowe fasady – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl krakowska radna Nina Gabryś. – Trzeba zadbać o ten fragment lokalnego dziedzictwa. Myślę, że warto zacząć właśnie od kluczowego miejsca, jakim jest plac Centralny, który od zawsze rozświetlała znana wszystkim „Markiza”.

Radna złożyła interpelację z zapytaniem o możliwość uruchomienia na stałe lub – jeśli to konieczne – naprawy neonu.

– Trzeba oczywiście mieć na względzie koszty utrzymania neonów, które niestety są wysokie. Jednak ich obecność w sposób szczególny zdobi nasze miasto i warto na ten cel zabezpieczać fundusze – zwraca uwagę nasza rozmówczyni.

Neon pod opieką

„Markiza” od kilku lat znajduje się pod opieką Krakowskiego Biura Festiwalowego. Instytucja podjęła taką decyzję po tym, jak neon stał się częścią festiwalu ArtBoom. W 2014 został odrestaurowany przez artystkę Paulinę Orłowską i kuratora projektu Wojciecha Szymańskiego.  Jednak jest zamontowany na budynku, który nie należy do miasta, a zarządza nim wspólnota mieszkaniowa.

– W związku z tym musimy uregulować wszelkie kwestie prawne. Owszem, pojawiały się pomysły, by neonem zarządzały takie jednostki jak Muzeum PRL czy Muzeum Dzieje Nowej, jednak dopóki sprawa formalności nie zostanie rozwiązana, będziemy starali się robić wszystko, by neon nie popadał nie tylko w zapomnienie, ale też by nie niszczał. Obecnie negocjujemy warunki porozumienia ze wspólnotą mieszkaniową – mówi nam Michał Zalewski, rzecznik prasowy Krakowkiego Biura Festiwalowego.

Pod koniec lipca przeprowadzona została testowa iluminacja sprawdzająca stan neonu. Fizycznie neon działa częściowo.

– Niektóre rurki od ostatniego serwisu, który przeprowadzaliśmy, uległy uszkodzeniu. Jesteśmy gotowi naprawić je na nasz koszt. Czekamy obecnie na wycenę od firmy konserwującej neon. Mamy nadzieję, że całość prac, która będzie podzielona na dwa etapy, uda się przeprowadzić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy – zaznacza Zalewski.

Za dotychczasowy serwis „Markizy” po wygaśnięciu gwarancji KBF zapłaciło 2927 zł brutto.

Neon „Markiza” zaprojektował znany grafik i projektant Wiktor Skulicz, twórca Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

comments powered by Disqus