Rząd dofinansuje wiadukt między Krakowem a Batowicami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ważna wiadomość dla kierowców z północy Krakowa i sąsiednich gmin. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych planowany wiadukt między Krakowem a Batowicami otrzymał dotację, która pozwoli rozpocząć budowę.

Wiadukt ma być przedłużeniem ulicy Piasta Kołodzieja. To inwestycja ważna przede wszystkim dla gminy Zielonki, ponieważ ułatwi wjazd do Krakowa od strony Batowic (dziś przez tory przejeżdża się starym, wąskim wiaduktem, który jest już w bardzo złym stanie technicznym). Dla mieszkańców Krakowa istotne jest z kolei to, że wiadukt ma stanowić połączenie z planowanym w pobliżu węzłem północnej obwodnicy.

O problemach z tą inwestycją informowaliśmy już wielokrotnie. Pierwsze podejście zakończyło się unieważnieniem przetargu ze względu na wysokie ceny. W jednej części zadania oferowana cena była wyższa o połowę od przewidywanej, a w drugiej – aż dwukrotnie. Gmina Zielonki próbowała początkowo znaleźć brakującą część kwoty, ale ostatecznie się to nie udało.

Drugi przetarg skończył się podobnie: oferty przekraczały 31 mln zł, podczas gdy planowany budżet opiewał na 19 mln zł.

Ostatecznie samorządy postanowiły zmienić taktykę i zawnioskowały o środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Jak udało nam się dowiedzieć, dziś zapadła pozytywna decyzja. Inwestycja przy granicy Krakowa ma otrzymać 80-procentowe dofinansowanie, a więc w najwyższej skali jaką przewiduje rządowy program.

Do tematu będziemy wracać, kiedy będą znane nowe szczegóły.

AKTUALIZACJA: Minister Andrzej Adamczyk potwierdził na Twitterze informację o dofinansowaniu. Wartość projektu to prawie 37 mln zł, a prace mają się zakończyć do 2021 roku. 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice
comments powered by Disqus