Słynny zegar z placu Centralnego znowu działa

Nowohucki zegar na placu Centralnym zyskał dawny blask fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Znany nowohucki zegar umieszczony na jednym z budynków przy placu Centralnym został wyremontowany. Urządzenie zyskało nowoczesne wnętrze i zasilanie.

Remont zegara przy placu Centralnym wiązał się z wymianą źródła zasilania i światła.

„170 żarówek, które od dekad wskazywały nowohucianom czas, zostały wymienione na trwalsze w eksploatacji i energooszczędne moduły ledowe o okrągłych kształtach odpowiadających żarówkom. Dotychczasowe zasilanie zachowano i odświeżono, tak, aby w każdej chwili można było je uruchomić ponownie, dlatego porcelanowe gniazda E27, na których znajdują się dzisiaj żarówki pozostały na swoim miejscu. Wymienione zostały elementy szklane w segmentach wyświetlacza, od teraz zegar jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne i promienie UV” – informuje Zarząd Budynków Komunalnych.

Nowy sterownik, nowe możliwości

W pomieszczeniu sterowniczym wykonawca zamontował nowy sterownik zegara , który zapewni jego bezobsługową pracę. Oznacza to, że w razie konieczności dokona automatycznej zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie oraz samoczynnie powróci do właściwych wskazań w sytuacji zaniku zasilania elektrycznego.

Projekt modernizacji zegara został uzgodniony z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Koszt modernizacji to ponad 36 tys. zł brutto.

comments powered by Disqus