Społeczna strona huty

Edukacja, sport amatorski, zdrowie, zieleń – to niektóre z dziedzin, w jakich angażuje się ArcelorMittal Poland. Czym zajmuje się huta poza produkcją stali?

Podstawowym kryterium, jakim ArcelorMittal kieruje się angażując w projekty społeczne, jest ich lokalny charakter. Ta zasada obowiązuje w krakowskiej hucie, ale też w pozostałych pięciu zakładach firmy zlokalizowanych w innych częściach Polski. – Działamy lokalnie, w miastach w których znajdują się nasze zakłady – mówi nam Magdalena Kuśmierz z Biura Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland.

Obszary takiego społecznego zaangażowania pozostają stałe – to głównie edukacja, bezpieczeństwo, ochrona środowiska, zdrowie, sport amatorski oraz kultura i sztuka. Wszystkie mają związek z działalnością zakładu.

Przykładem może być edukacja. – Staramy się pozyskiwać nowych pracowników, dlatego zależy nam na tym, by przychodzili do nas ludzie dobrze wykształceni – tłumaczy Magdalena Kuśmierz. Stąd z jednej strony współpraca z uczelniami, a z drugiej – wsparcie dla szkół, głównie tych o technicznym profilu.

W ramach tego ArcelorMittal finansuje pracownie multimedialne w szkołach. Powstało ich już ponad sto. Część z nich to pracownie językowe, a część – techniczne, np. mechatroniczne. – Odpowiadamy na realną potrzebę, ponieważ koszty takich pracowni nie są małe i szkoły często nie mogą sobie na nie pozwolić. Takie prośby o wsparcie regularnie do nas spływają, a zapotrzebowanie jest bardzo duże – mówi przedstawicielka ArcelorMittal.

Podobnie jak w innych dziedzinach działalności, w przypadku aktywności społecznej firma przyjęła zasadę, że nie narzuca szkołom szczegółów. – Wychodzimy z założenia, że dyrektorzy i nauczyciele najlepiej wiedzą, czego potrzebują uczniowie. Ustalamy ogólny zarys, ale to po stronie szkoły jest wybór sprzętu i docelowego wyglądu pracowni – tłumaczy.

Dla bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo to kolejna z wspieranych przez ArcelorMittal dziedzin. – Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem – podkreśla Magdalena Kuśmierz. Zyskują na tym m.in. jednostki straży pożarnej, zarówno państwowej, jak i ochotniczej, które mogą uzyskać dofinansowanie zakupu wozów bojowych. W Krakowie huta współpracuje w ten sposób m.in. ze Szkołą Aspirantów PSP na os. Zgody w Nowej Hucie.

Nie tylko dla pracowników

Z bezpieczeństwem wiąże się też zdrowie. – Wiadomo, że zdrowy pracownik pracuje lepiej i wydajniej, nie choruje i jest zadowolony z pracy – mówi Kuśmierz. Huta dofinansowuje zakupy różnego sprzętu dla lokalnych szpitali, z którego korzystają później nie tylko pracownicy, ale i mieszkańcy.

Niedawno oddział okulistyczny szpitala im. Stefana Żeromskiego wzbogacił się o nowoczesny aparat USG. Sprzęt podniósł jakość diagnozowania i leczenia dzieci i dorosłych. Wcześniej nowohucki szpital otrzymał laser diodowy do fotokoagulacji z lampą szczelinową. Współpraca ArcelorMittal Poland ze szpitalem trwa już od lat, a w ciągu ostatniej dekady huta przekazała mu sprzęt za 200 tysięcy złotych.

Huta współpracuje też z krakowską Hutniczą Fundacją Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. Wspiera ją finansowo i współpracuje przy przekazywaniu sprzętu. Podobna fundacja funkcjonuje też w Dąbrowie Górniczej. Dbają o zdrowie pracowników, ich rodzin i społeczności lokalnych.

Z podobną myślą ArcelorMittal wspiera rozwój sportu, i to – co istotne – sportu amatorskiego. Chodzi nie o to, by dofinansowywać zawodowców, lecz by promować aktywność fizyczną wśród mieszkańców, od dzieci po seniorów.

Czternaście ogrodów

Chyba najbardziej rozpoznawalnym działaniem społecznym ArcelorMittal w Krakowie są Ogrody Nowej Huty. To realizowany już od 2011 roku projekt, w ramach którego już czternaście miejsc zyskało nowy wygląd. Co roku organizowany jest konkurs, w którym mogą startować przynajmniej siedmioosobowe zespoły mieszkańców. Jeśli ich pomysł wygra, huta pomoże im go zrealizować. Zasada jest taka, że muszą to zrobić sami, dzięki czemu tworzą się sąsiedzkie więzi, a mieszkańcy z chęcią dbają później o utrzymanie efektów swojej pracy.

To jeden ze środowiskowych projektów, w jakie angażuje się firma. Wśród nich jest też m.in. sadzenie drzew. W tym roku szczególnie ważne, ponieważ ArcelorMittal Poland zamierza posadzić 70 tysięcy drzew z okazji 70-lecia Nowej Huty. Do tej pory huta posadziła już ponad 20 tys. drzew.

Stosunkowo nowym projektem jest program minigrantów „Działamy lokalnie”, organizowany we współpracy z urzędem miasta. W tym roku organizowana jest druga edycja, a odbiorcami są organizacje pozarządowe, które działają na rzecz mieszkańców Krakowa. Składane projekty powinny mieścić się w jednym z obszarów: ekologia, zdrowie, bezpieczeństwo, edukacja. Granty powinny zostać wykorzystane na konkretny projekt, czy działanie, poszerzenie działalności lub zaproponowanie mieszkańcom czegoś nowego, nie mogą natomiast zostać przeznaczone na pokrycie codziennej działalności organizacji np. opłaty za prąd czy wodę. Na tegoroczną edycję, podobnie jak w roku ubiegłym, ArcelorMittal Poland przeznaczył 100 tysięcy złotych a wysokość grantu może wynieść od 5 tysięcy do 10 tysięcy złotych. Wkrótce poznamy zwycięzców tegorocznej edycji.

Aktywnie w kulturze

Huta wspiera też wiele wydarzeń i instytucji kulturalnych w Krakowie, w tym w Nowej Hucie. – Niedawno byliśmy mecenasem spektaklu o Nowej Hucie wystawianego w Teatrze Ludowym, wspieraliśmy miejskiego Sylwestra, ale także szereg imprez dzielnicowych: dzielnicowe dożynki, Dni Nowej Huty czy święta nowohuckich osiedli – wylicza Marzena Rogozik z ArcelorMittal Poland.

Wcześniej ArcelorMittal współpracował również przy Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbywał się wówczas w hali ocynowni czy przy realizacji festiwalu Sacrum Profanum. Firma objęła również mecenat nad Filharmonią oraz Teatrem Starym.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus