Wielki sukces 15-latki z Nowej Huty. Będzie pierwszą Polką w prestiżowej szkole

Dobrawa Zasęp

Nauka w prestiżowym liceum w USA, zgłębianie tajników języka i kultury Japonii oraz międzynarodowa kariera psychologiczna – takie cele na przyszłość wyznaczyła sobie 15-letnia Dobrawa Zasępa – niezwykle utalentowana mieszkanka Nowej Huty.

Niedawno dziewczyna przeszła pomyślnie rekrutację do Villanowa Preparatory School w Kaliforni. Wkrótce może być pierwszą Polką, która zdobywa wykształcenie w tej placówce. W drodze do realizacji marzeń wspiera ją mama i nauczyciele, którzy wystawili Dobrawie pełne ciepłych słów rekomendacje.

Kiedy Dobrawa Zasępa miała 11 lat, jej mama wybrała się w podróż służbową do Stanów Zjednoczonych. Przywiozła z niej zdjęcia, pamiątki i opowieści, które sprawiły, że dziewczynka natychmiast niezwykle zainteresowała się tym krajem, jego historią, kulturą i systemem edukacji. Zaraz potem Dobrawa postanowiła, że chce wyjechać do szkoły w USA. – Długo nie traktowałam pomysłu córki poważnie, jednak po paru latach udowodniła mi, że naprawdę jej na tym zależy. Wtedy zaczęłyśmy szukać sposobów na realizację jej marzenia – opowiada pani Wioletta Zasępa, mama 15-letniej Dobrawy.

– Moja córka jest optymistką, jest bardzo ciekawa świata, konsekwentna w swoim działaniu i wytrwała. Nie załamuje się po drobnych porażkach, ale idzie do przodu i dąży do tego, żeby osiągnąć sukces. Regularnie uprawia sport. Treningi ukształtowały jej charakter – opowiada mama piętnastoletniej nowohucianki.
Po przesłaniu aplikacji popartej wieloma pozytywnymi opiniami od byłych i obecnych nauczycieli Dobrawa Zasępa otrzymała upragnioną wiadomość z Villanowa Preparatory School w Kaliforni. Żeby rozpocząć naukę, rodzina nastolatki musi jednak pokryć roczne koszty czesnego w wysokości 61 tys. 500 dolarów. Część pieniędzy na ten cel przeznaczy z własnych środków, część dopłaci szkoła. Aby sfinansować pozostałą część czesnego, rodzina założyła konta na polskich i amerykańskich portalach crowdfundingowych. Dobrawa ma nadzieję, że za ich pośrednictwem uda się uzbierać brakujące 30 tys. dolarów.

– Kiedy zapadła decyzja o rekrutacji, musiałyśmy zastanowić się, jak zdobyć pieniądze na czesne. Pomyślałyśmy o uruchomieniu takiej zbiórki, ponieważ jest to popularna forma gromadzenia kapitału na różne cele, prywatne i biznesowe. Tutaj chodzi o to, że każdy może dołożyć przysłowiową złotówkę i dzięki temu zbierze się większa kwota, która pomoże spełnić marzenie – podkreśla Wioletta Zasępa.

Po rozpoczęciu nauki w amerykańskiej szkole Dobrawa nie zamierza spocząć na laurach. 15-latka ma już plan także na kolejne lata swojej edukacji. Szkoła da jej możliwość wyboru sześciu przedmiotów dodatkowych, które ją najbardziej interesują. Piętnastolatka planuje postawić na psychologię, rozszerzoną matematykę, rozszerzony angielski oraz podstawowy hiszpański, muzykę a także ekologię i społeczeństwo. Po zakończeniu szkoły średniej chce zdawać na psychologię na Stanford University. Dobrawa liczy na to, że po studiach uda jej się wyjechać do Japonii, aby tam wykonywać zawód psychologa.

– Lubię poznawać ludzi z różnych części świata. Moja szkoła często organizuje takie spotkania – przyznaje Dobrawa i dodaje, że do jej ulubionych przedmiotów należą języki obce. 15-latka z łatwością robi postępy w nauce japońskiego. Niedawno, w ramach wymiany, gościła u siebie uczennicę z tego kraju. Dziewczęta rozmawiały o kulturze i zwyczajach panujących w szkołach i życiu codziennym.

Jak pomóc Dobrawie?

Aby dołożyć swoją cegiełkę do edukacji zdolnej nowohucianki, wystarczy kliknąć w link do polskiej zbiórki lub międzynarodowej zbiórki.

Na portalach crowdfundingowych znajdują się także informacje o osiągnięciach Dobrawy i rekomendacje napisane  przez jej nauczycieli. – Warto pomagać. Karma wraca. Warto wspierać młodych ludzi – zachęca Dobrawa Zasępa.

comments powered by Disqus