Tężnia nad Zalewem Nowohuckim wciąż bez wykonawcy

Tężnia po pożarze, zdjęcie z 23.04.2018 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie udało się wybrać firmy, która odbuduje spaloną tężnię przy Zalewie Nowohuckim. Zarząd Zieleni Miejskiej musi rozpisać przetarg od nowa.

To był już drugi przetarg po pożarze, który strawił prawie gotową tężnię w kwietniu ubiegłego roku.

Pierwszy przetarg został unieważniony w listopadzie, ze względów proceduralnych. ZZM tłumaczył wówczas, że do postępowania wpłynęło dużo pytań od potencjalnych wykonawców, co przedłużyło czas składania ofert i zbytnio skróciło czas na przeprowadzenie prac w 2018 roku. Taki sam los spotkał wtedy park Duchacki, park Jordana i nowy park w Czyżynach.

Pierwsza z błędami, druga za droga

W nowym postępowaniu zgłosiły się trzy firmy, jednak tym razem tężnia znów nie miała szczęścia. – Najtańsza oferta mieściła się w założonej kwocie, ale nie spełniła innych warunków, dotyczących doświadczenia firmy. Musieliśmy ją odrzucić. A na kolejną brakowało nam środków i nie zdążylibyśmy przesunąć pieniędzy w budżecie w terminie związania ofertą – tłumaczy nam Jarosław Tabor, wicedyrektor ZZM.

Jednostka miała do wydania ponad 1,2 mln zł. Odrzucona oferta opiewała na niecałe 1,2 mln zł, a kolejna już na prawie 1,5 mln zł. ZZM ogłasza od razu nowy przetarg i liczy, że tym razem się uda. Będzie dysponował tym razem kwotą o 300 tysięcy zł większą. Równocześnie nie zmienia planowanej daty zakończenia prac. – Nasi inspektorzy nadzoru twierdzą, że mimo tego opóźnienia jesteśmy w stanie do końca roku zakończyć prace – przekonuje Tabor.

Wszystko od nowa

W praktyce tężnię trzeba zbudować od nowa. Nie tylko górną, drewnianą konstrukcję, która spłonęła doszczętnie w pożarze, ale też betonowy zbiornik. W tej sprawie trwały długie ekspertyzy, ale ostatecznie zdecydowano, że choć zbiornik przetrwał, lepiej będzie go wymienić, ponieważ był poddany działaniu bardzo wysokiej temperatury, co mogło wpłynąć na jego trwałość w przyszłości.

Równocześnie trwa budowa innej tężni, na którą mieszkańcy zagłosowali w Budżecie Obywatelskim. Powstaje ona przy ul. Padniewskiego, przy Łąkach Nowohuckich.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieńczyce
comments powered by Disqus