Mlekiem matki pomagają noworodkom

fot. Pixabay.com
Działa od 2016 roku i wspomógł już 750 noworodków. Do Banku Mleka Kobiecego dołączyła 200. dawczyni.

Bank przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek jest jedyną taką placówką w Małopolsce. Z pomocy korzystają młode matki, które ze względów zdrowotnych nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem. Wszystkie dawczynie przekazały do tej pory 1 271 100 mililitrów mleka kobiecego, którymi karmione są głównie wcześniaki.

Pomoc mile widziana

Honorową Dawczynią Mleka może zostać każda zdrowa kobieta, która jest w okresie laktacji oraz dysponuje nadwyżkami pokarmu. W ramach rekrutacji koordynator banku przeprowadza wywiad na temat stanu zdrowia, pobierane są także próbki krwi i mleka do badań. Po pozytywnych wynikach można dołączyć do banku – obecnie aktywnie współpracują 23 mamy.

– Jeśli mamy możliwość wykarmić więcej dzieci, to jest to pewnego rodzaju mobilizacja i bodziec do pomocy. A co może być cenniejszego niż mleko – nie można go wyprodukować i kupić w sklepie, a jednak wpływa na zdrowie i dodaje wcześniakom sił do walki o życie – tłumaczy Małgorzata Kwiecińska, która jako dwusetna dołączyła do honorowych dawczyń.

Naturalnie wzmacnia odporność

Badania naukowe potwierdzają, że mleko matki ma unikalne właściwości zdrowotne i pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój dzieci. Pokarm od honorowych dawczyń poddawany jest pasteryzacji, która gwarantuje czystość mikrobiologiczną.

– Gorąco zachęcam: karmcie swoje dzieci i przekazujcie swoje nadwyżki mleka. To dzięki wam zwiększamy szanse na to, że najmłodsi podopieczni będą mogli być karmieni tym, co najcenniejsze – mlekiem kobiecym. Będą dzięki temu zdrowo się rozwijać i mniej chorować – mówi dr Beata Rzepecka-Węglarz, kierownik oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka.

comments powered by Disqus

Aktualności

Pokaż więcej

Zmiany na lepsze

Nowa Huta

Krakowska huta ArcelorMittal Poland sadzi 70 000 drzew na 70 lat Nowej Huty