NCK tańcem stoi

fot. Nowohuckie Centrum Kultury
Jeśli na dźwięk rytmicznej muzyki Twoje nogi same podrywają się do tańca i marzysz o tym, żeby poznać nowe kroki i choreografie, Nowohuckie Centrum Kultury to miejsce dla Ciebie. Nieważne, czy lubisz hip-hop, breakdance, salsę, taniec brzucha lub jazz. W NCK działają grupy taneczne w kilkudziesięciu kategoriach dopasowane zarówno do potrzeb dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Dlaczego warto uczyć się tańca w NCK?

Instruktorka tańca współczesnego Marta Wołowiec podkreśla, że Nowohuckie Centrum Kultury jest jedną z niewielu instytucji w Krakowie, które mają doskonałe warunki do pracy. Sale o dużej powierzchni dają komfort zarówno uczniom, jak i instruktorom. – Dzięki temu możemy organizować duże wydarzenia taneczne, podczas których na kilku salach w tym samym czasie spotykają się tancerze z całej Polski i zagranicy – podkreśla Marta Wołowiec.

Dla kogo jest taniec w NCK?

Na zajęcia do budynku przy al. Jana Pawła II przychodzą dzieci z rodzicami, dorośli, a także seniorzy, którzy dopiero na emeryturze znaleźli czas, żeby rozwijać swoje hobby. Oferta dla dzieci i młodzieży to m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, Zespół Tańca Nowoczesnego „Klips”, Grupa Baletowa „Etiuda”, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Mali Hamernicy” oraz Mały Teatr Ruchu.

– Na prowadzonych przeze mnie zajęciach dzieci uczą się tańca synchronicznego w grupie i mają możliwość prezentowania swoich umiejętności na różnych imprezach, które są organizowane przez Nowohuckie Centrum Kultury – tłumaczy instruktorka tańca Katarzyna Trynka-Ropa. – Dzieci, które trenują dłużej, mogą przenieść się z kursu tańca disco do kilku działających u nas zespołów tańca nowoczesnego, takich jak np. Zespół Tańca Nowoczesnego „Klips” i Formacja Taneczna „Flesz Dance” – dodaje koordynatorka zajęć.

NCK w swojej ofercie nie zapomina o seniorach. Najstarsi tancerze, którzy trenują pod opieką instruktorów tej placówki, mają ponad 70 lat. – Uczestnicy zajęć w Tanecznym Klubie Seniora uczą się walca angielskiego, wiedeńskiego, polki, tango, foxtrota, tańców latynoamerykańskich, discofox. Krążymy po świecie muzycznie i tanecznie – wylicza instruktorka zajęć, Ada Wantuch.

Spotkania seniorów nie tylko są czasem, w którym poznaje się nowe tańce, ale także sposobem na pobudzenie umysłu, poprawę kondycji fizycznej i wyzwalanie pozytywnych emocji. – Osoby uczestniczące w tych zajęciach mówią, że nie spodziewały się, że nawiążą tak serdeczne i trwałe relacje – przyznaje Ada Wantuch. Najstarsza grupa spotyka się regularnie już od siedmiu lat. Tancerze spędzają wspólnie czas także po zajęciach.

Taneczne Festiwale w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury jest także miejscem, w którym tancerze mogą zaprezentować swoje umiejętności i zmierzyć się z innymi zawodnikami podczas konkursów i festiwali. – Organizujemy Festiwal Tańca Współczesnego „Spacer”, który zwykle odbywa się w maju lub kwietniu i drugi – BaletOFFFestival, który odbywa się jesienią. W marcu młodzi choreografowie mogą zmierzyć się w konkursie „3...2...1...Taniec!” oraz  wziąć udział w międzynarodowych warsztatach tańca współczesnego KCC Dance Intensive – wylicza koordynatorka imprez, Marta Wołowiec i dodaje, że szczegółowy program i terminy tych imprez można znaleźć na stronie internetowej centrum www.nck.krakow.pl

Kolejnym niezwykłym wydarzeniem, które będzie można obejrzeć w czerwcu na scenie NCK, jest widowisko „Roztańczone Tenisówki”. – Podczas tego koncertu 150 uczestników wystąpi na jednej scenie. Ta impreza jest podsumowaniem sezonu dla wszystkich zespołów tańca nowoczesnego – podkreśla Katarzyna Trynka-Ropa, która przygotowywała choreografię do tego koncertu.

Czerwiec w NCK. Tych wydarzeń nie można przegapić

1 czerwca (sobota), g. 17.00, Scena NCK

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” – „A to Polska właśnie”

To niezwykły koncert muzyki, pieśni i tańców ludowych oraz narodowych, podczas którego zaprezentowane zostaną niesamowite kompozycje i opracowania muzyczne Stanisława Hadyny wraz układami choreograficznymi Elwiry Kamińskiej. Widzowie posłuchają popularnych piosenek Stanisława Hadyny takich jak: „Kaczyce”, „Karlik”, „Karolinka”, „Hej te nasze góry” i „Starzyk” oraz opracowań muzycznych do wielu tańców: „Kołomajek”, „Kujawiaka”, „Krakowiaka”, „Oberka”, „Szota Madziara”, „Tańca chustkowego”, „Tańców górali podhalańskich” i „Trojaka”. Autorem twórczych opracowań choreograficznych jest Elwira Kamińska.

Koncert dwuczęściowy – 120 minut. Bilety – 70/60 zł

2 czerwca (niedziela), g. 19.00, Scena NCK

WIECZÓR PREMIER –Grupa Tańca Współczesnego FORMA

Wieczór Premier to cykliczny spektakl Grupy Tańca współczesnego FORMA, odbywający się w Nowohuckim Centrum Kultury nieprzerwanie od 2001 r. Bilety – 20 zł

3, 5 czerwiec (poniedziałek, środa), g. 17.00, Studio KCC

POKAZ MAŁEGO TEATRU RUCHU I HARTOWNI

Podsumowanie pracy i działań artystycznych najmłodszych uczestników zajęć Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Na scenie wystąpią wszystkie grupy pracujące pod okiem Anny Chmiel-Kowalskiej oraz Karoliny Gracy. Bilety – 15 zł

3 czerwca (poniedziałek), g.19.00, Scena NCK

MUTE – JANUSZ ORLIK

spektakl w ramach Polskiej Sieci Tańca

W stanie ciągłego strachu, niepewności, zagrożenia, potrzeby i wykluczenia… otoczeni przez wydarzenia, którym staramy się nadać jakiś sens i ludzi, z którymi chcemy, ale nie potrafimy się porozumieć… prowokowani fizycznie, emocjonalnie, mentalnie – wyczerpani… w świecie, w którym czyny zdają się mówić głośniej niż słowa, a słowa już nie są słyszane… gdzie nie chcemy widzieć i boimy się patrzeć.

Janusz Orlik – tancerz, choreograf, pedagog tańca. Absolwent warszawskiej szkoły baletowej, studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. Od 2002 r. jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Autor spektakli „Exérèse monobloc”, „a bliźniego swego jak siebie samego”, „Live on stage”, „Święto wiosny”, „Insight” (Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Janusza Orlika i Joanny Leśnierowskiej za najlepszą choreografię przyznana w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014) oraz „Mute”. Poza pracą sceniczną Janusz prowadzi warsztaty choreograficzne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą.

Czas trwania: 45min, Bilety – 25 zł .

11 czerwca (wtorek), g. 19.00, Scena NCK

ROZTAŃCZONE TENISÓWKI

Widowisko w stylu tańca nowoczesnego na zakończenie sezonu artystycznego 2018/2019.

W przedstawieniu biorą udział młodzi artyści będący uczestnikami kursów tańca Disco oraz Zespołów Tańca Nowoczesnego „Klips”, „Klipsik” i „Enigma” oraz Formacji Tanecznej „Flesz Dance”.

Scenariusz i choreografia: Katarzyna Trynka-Ropa. Bilety – 15 zł.

15  czerwca (sobota), g. 18.00, sala kameralna 203

NOCE ORIENTU 2019 – Gala Tańca Orientalnego

Zakończenie sezonu tanecznego 2018/2019  w odcieniach orientu. Wieczór pełen pasji i tańca!

Tegoroczne Noce Orientu rozpoczną się konkursem w aż trzech kategoriach: na scenie zobaczymy zmagania tancerek początkujących, tych bardziej doświadczonych, a także dzieci. Tuż po konkursie scena rozkwitnie pełnią kobiecości – za sprawą barwnych pokazów tańca orientalnego w wykonaniu gospodarzy wieczoru – zespołu „Maram” oraz zaproszonych gości – gwiazd sceny orientalnej. Bilety – 20 zł.

16 czerwca (niedziela), g. 14.00–22.00, scena plenerowa NCK

NOC TAŃCA 2019

Dwie sceny w ramach krakowskiej Nocy Tańca 2019 w NCK.

Na scenie plenerowej: koncert grup i zespołów tanecznych NCK oraz zaproszonych gości. Wystąpią m.in.: Zespół Tańca Irlandzkiego Eriu, Art Color Ballet (z fragmentem spektaklu „Kryptonim 27”), Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hamernicy”, Grupa „Maram”, Grupa Tańca Współczesnego FORMA.

W Studiu KCC: warsztaty gaga People i Gaga Dancers z nauczycielką Adi Weinberg-Prejna (Izrael) oraz spektakle tańca współczesnego – wystąpią Grupa Wokół Centrum i Iwona Olszowska. Wstęp wolny.

Bilety na spektakle i koncerty można zamówić na stronie internetowej www.nck.krakow.pl.

comments powered by Disqus